Zpět na přispěvky
file9793879.jpg

Suplementace vitaminy u sportovců – 2. část

Dnes se podíváme na další vitaminy, které jsme nestihli probrat v prvním díle. Jedná se o B-komplex a vitaminy rozpustné v tucích, jež by mohly mít nějaký efekt na náš fyzický výkon.

B – komplex

Nejenom pokud pravidelně sportujete, je dobré hlídat si i adekvátní příjem vitaminů skupiny B, jejichž nedostatek se projevuje například stresem, nervozitou, ale i snížením fyzického výkonu či dokonce neurologickými poruchami organismu. Tyto vitaminy se nejčastěji vyskytují v mase, vnitřnostech, kvasnicích, celozrnných výrobcích, droždí, mléčných výrobcích či sóje.

Vitaminy skupiny B je vhodné přijímat komplexně (ve formě tzv. B-komplexu), jelikož nadbytek jednoho vitaminu z této skupiny může způsobit nedostatek druhého. Vitaminy skupiny B hrají v našem organismu mnoho rolí a účinky jednotlivých vitaminů jsou vzájemně provázány.

Nejdůležitější je asi účast na metabolismu živin a zlepšení schopnosti tolerance k zátěžovému stresu. Další jednotlivé účinky těchto vitaminů by vydaly na mnohem delší povídání, proto zmíním alespoň ty nejdůležitější z nich.

Vitamin B12 (Cyanokobalamin)

Suplementace vitaminu B12 je v některých případech (hlavně u vegetariánů a veganů) více než vhodná.

Vitamin B12 podporuje tvorbu DNA a růst svalové hmoty v objemových fázích tréninku, nebo zlepšuje adaptaci ve vysokohorském prostředí, kde podle některých zdrojů dokonce oddaluje nástup únavy. Jeho nedostatek se může projevovat hlavně neurologickými potížemi různého charakteru.

Vyšší příjem vitaminů skupiny B je vhodný například při současném navýšení příjmu bílkovin, na jejichž metabolismu se podílejí.

Za zmínku stojí i vitamin B6 (Pyridoxin), který se někdy využívá jako podpůrný prostředek k léčbě nedostatečného vývoje svalové hmoty. Tento vitamin rovněž ovlivňuje metabolismus aminokyselin a společně s vitaminem B2 (Riboflavinem) podporuje výstavbu svalů. Vitamin B6 je vhodné doplňovat například po vysoce náročných silových výkonech, kdy zlepšuje i regeneraci svalové tkáně, podobně jako třeba vitamin B1 (Thiamin).

Vitamin A se pro podporu aktuálního sportovního výkonu nepoužívá, vitamin E je rovněž důležitým antioxidantem jako vitamin C. Také hraje jistou úlohu při metabolismu tuků a umožňuje lepší využití kyslíku společně s oddálením psychické únavy různého charakteru.

Vitamin D je vhodné suplementovat hlavně v období sníženého vystavování se slunečným paprskům a při nedostatečném příjmu stravou. Vitamin D najdeme zejména v rybím tuku, vaječném žloutku a tresčích játrech a jeho aktivní forma je důležitá pro správné vstřebávání vápníku a fosforu v rámci metabolismu kostí.

Některé zdroje také uvádí, že vitamin D může v určitých případech přispět k rozvoji svalové hmoty, přesněji rychlých svalových vláken. Nedostatek tohoto vitaminu může také způsobit snížení sportovního výkonu či v horším případě, poruchy kostního metabolismu a zvýšení rizika zlomenin.

Zde byl uveden pouze okrajový výčet některých nezbytných vitaminů, s nimiž se nejvíce setkáváme jako se suplementy u sportovců. Dostatečně vyváženou a pestrou stravou lze u zdravých lidí s převážně „re­kreační“ pohybovou aktivitou pokrýt nutriční potřebu vitaminů, tudíž jejich příjem ve formě doplňků stravy je mnohdy pouhým vyhazováním peněz za tyto preparáty. U silových či vytrvalostních sportů je však zvážení příjmu některých vitaminů ve formě doplňků stravy více než vhodné.

Sandra Figalová - Nutriční terapeutka | 13.02.2018

Komentáře

Zatím nikdo nehodnotil - buďte první!
Nahoru