Zpět na přispěvky

Dokumentární filmy o stravě

Hodinu a půl svého života můžeme buďto strávit romantickými představami a happy endy, nebo se jednou za čas můžeme tuto dobu dozvědět informace, které nám možná otevřou oči a ukáží nám realistický pohled na věc. Konkrétně na stravu. V krátkosti Vám představíme pět filmů zaměřených na stravu, které nám budou odhalovat detaily každodenní interakce JÍDLO – ČLOVĚK.

1. Jako první tady máme film s názvem THAT SUCHAR FILM (2014). Australan Damon Gameau, který film napsal, režíroval a zahrál si i hlavní roli, se rozhodl sám na sobě provést experiment, kdy po dobu 60 dnů bude pod vedením odborníků konzumovat 40 kostek cukru denně. Ovšem jako zdroje nepoužil prvoplánové sladkosti, ale potraviny, o kterých si většina z nás stále myslí, že jsou zdravé. Zábavnou a krásně graficky zpracovanou formou se tedy snaží poukázat na škodlivost potravin s nízkým obsahem tuku, ale vysokým obsahem cukru a jejich dopad na nejen fyzické ale i psychické zdraví.

https://www.youtube.com/watch?…

2. S podobným konceptem přišel i režisér Morgan Spurlock ve filmu SUPERSIZE ME (2004). Když ležel Morgan po večeři na gauči a ve zprávách viděl reportáž o dvou dívkách, které žalují McDonald’s, rozhodl se vydat se svým knírkem na 30 denní cestu, ve které na svém těle bude testovat důsledky stravy ve fast foodu. Každý den pro jídlo jezdí pouze do řetězce McDonald’s a během toho se setkává s obyčejnými lidmi, odborníky či politiky, se kterými problematiku fast foodů diskutuje. V roce 2005 se film mohl dokonce pyšnit nominací na ocenění Oscar za celovečerní film. Pokud chcete zjistit, co by se s Vaším tělem stalo v takovém rychloobčerstvo­vacím módu, tak vřele doporučuji.

https://www.youtube.com/watch?…

3. Film s názvem Food, Inc. (2008), který byl v roce 2010 také nominovaný na Oscara, je mým dalším tipem. Tentokrát nás Robert Kenner provede velkoobchodním procesem výroby potravin jako je maso, obiloviny či zelenina a vysvětlí dopady jak na lidské zdraví, tak na náš jedinečný a bohužel omezený zdroj potravin – přírodu. Během filmu navštíví odborníky, soukromé podnikatele a obchodníky, se kterými se společně zaměřuje na dopady zemědělské výroby. Film Vás donutí přemýšlet nad tím, odkud se potraviny ve Vaší lednici berou a jakou urazily cestu.

https://www.youtube.com/watch?…

4. Film, který se zaměřuje na civilizační onemocnění, farmaceutický průmysl a naivní představu, že prášky vše zachrání, nese název FOOD MATTERS (2008). Dokument nás seznamuje s mnoha odborníky, kteří se nám ve svých výpovědích snaží postrčit k tomu, abychom neživili našeho doktora ale nás. Pro farmaceutický průmysl samozřejmě není žádoucí, abychom byli zdraví – kde by potom brali peníze? Nechte se režisérem Jamesem Colquhounem provést na cestě k šetrnějšímu uzdravení.

https://www.youtube.com/watch?…

5. Poslední v našem seznamu, ovšem kvalitativně na stejné úrovni jako jsou předchozí – stojí dokument FED UP (2014). I když je film zaměřený na Americký kontinent, nemyslím si, že některé návyky lidí se v Evropě natolik liší, a proto určitě stojí za zhlédnutí. Režisérka Stephanie Soechtig se zaměřila na pár rodin, ve kterých děti trpí obezitou a snaží se dohledat původ tohoto problému. Zjišťuje, že vše začíná nejen u vlády ale také u podplacených vědců, kteří za vidinou peněz a byznysu ovlivňuje potravinářský průmysl a pouští do světa informace, které se v žádném případě neslučují se zdravým životním stylem. Film má potenciál otevřít Vám oči a dívat se na jídlo zase z jiného úhlu.

https://www.youtube.com/watch?…

Tereza Koňaříková

Dita Táborová | 09.01.2018

Komentáře

Zatím nikdo nehodnotil - buďte první!
Nahoru