Zpět na přispěvky
#2.jpg

Jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem?

Věděli jste, že výživový poradce a nutriční terapeut či specialista není to samé? Pokud také jako mnoho lidí v těchto označeních tápete, pojďme si je nyní trochu přiblížit a vysvětlit si, že v těchto profesích je mnoha zásadních rozdílů.

Proč na pomoc s jídelníčkem a zdravým životním stylem vyhledávat raději nutričního terapeuta a specialistu než výživového poradce? Rozdíl je především v kvalifikaci a znalostech v oboru. Nutričním terapeutem se stanete po absolvování vysoké či vyšší odborné školy, ve které se kromě výživy učíte i o lidském těle jako takovém v širším rozsahu. Na konci potom získáte jako nutriční terapeut titul diplomovaného specialisty DiS., bakalářský titul Bc., nebo po absolvování ještě vyššího vzdělání v oboru, titul Mgr. jako nutriční specialista.

Často je studium nutriční terapie podobně náročné jako studium medicíny, stejně tak rozsah předmětů je obdobný. Vystudovaný nutriční terapeut a specialista má za sebou anatomii i fyziologii lidského těla, dále psychologii, psychiatrii, mikrobiologii, biochemii, chemii, technologii potravin, a tak bychom mohli ve výčtu dále pokračovat.

Tyto předměty absolvuje v rámci bakalářského nebo dokonce magisterského studia a věnuje se jim velmi dopodrobna, aby poznal všechny souvislosti, které s výživou souvisejí. Nutriční terapeut se bere jako „nelékařský zdravotnický pracovník“ a může tak pracovat v nemocnici v týmu s lékařem, nebo mít vlastní ambulanci a také spolupracovat s pojišťovnou. Nutriční terapeut se také po získání příslušného titulu účastní odborných konferencí a celoživotně se vzdělává v oboru, který stále přináší nějaké nové poznatky. Součástí práce nutričního terapeuta je mnohdy i publikace odborných článků.

Nutriční terapeut vám na rozdíl od výživového poradce může pomoci v určitých mezích řešit i váš zdravotní stav jako je obezita, diabetes, hypertenze a další zdravotní problémy, a v případě potřeby vás odkáže na jiného specializovaného odborníka jako je lékař nebo psycholog. U výživového poradce je tomu trochu jinak, může se jím stát téměř každý člověk z ulice. Jelikož je výživové poradenství živnost volná, teoreticky si každý může zajít na úřad a za deset minut se stát tímto poradcem. Takový člověk však nemá v žádném případě kompetenci radit vám ohledně vašeho zdraví.

Většina výživových poradců absolvuje nějaký kurz výživy, který může mít rozsah buď v rámci dnů, nebo týdnů, ale můžete se setkat i s takovými, co si udělají víkendový kurz v rozsahu několika hodin a hned poté si otevřou vlastní poradnu a radí lidem jak zlepšit svůj zdravotní stav.

Proto raději od člověka, od kterého si necháte poradit ohledně výživy, požadujte prokázání jeho kvalifikace. Samozřejmě, existují i výživoví poradci, kteří této problematice skutečně rozumí a podají vám odbornou a fakty podloženou radu. Narazit na takového může být však velmi obtížné, jelikož dnes se to výživovými poradci jen hemží a téměř na každém rohu vám nabídnou nějakou službu či zázračné poradenství.

Při výběru se tedy zaměřte na nutriční terapeuty či specialisty, kteří výživu skutečně studují a orientují se v souvislostech lidského těla a výživy na jiné úrovni, než člověk, který absolvuje několika denní kurz. Než někomu takovému zaplatíte za jeho služby, ověřte si, zda dotyčný skutečně ví, která bije, nebo jen bezhlavě tiskne jídelníčky, které jsou navíc pro každého stejné. Každý jsme jedinečný a na každého platí něco jiného, proto nelze globálně doporučit, že něco bude fungovat na všechny. Vyhledejte takového člověka, který s vámi bude pracovat individuálně a probere s vámi všechny aspekty, které s výživou a vaší osobou souvisí a nevyhazujte peníze do vzduchu za rady pseudoodborníků.

Sandra Figalová - Nutriční terapeutka | 06.02.2018

Komentáře

Zatím nikdo nehodnotil - buďte první!
Nahoru