#2.jpg

Jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem?

Věděli jste, že výživový poradce a nutriční terapeut či specialista není to samé? Pokud také jako mnoho lidí v těchto označeních tápete, pojďme si je nyní trochu přiblížit a vysvětlit si, že v těchto profesích je mnoha zásadních rozdílů.

Proč na pomoc s jídelníčkem a zdravým životním stylem vyhledávat raději nutričního terapeuta a specialistu než výživového poradce? Rozdíl je především v kvalifikaci a znalostech v oboru. Nutričním terapeutem se stanete po absolvování vysoké či vyšší odborné školy, ve které se kromě výživy učíte i o lidském těle jako takovém v širším rozsahu. Na konci potom získáte jako nutriční terapeut titul diplomovaného specialisty DiS., bakalářský titul Bc., nebo po absolvování ještě vyššího vzdělání v oboru, titul Mgr. jako nutriční specialista.

Často je studium nutriční terapie podobně náročné jako studium medicíny, stejně tak rozsah předmětů je obdobný. Vystudovaný nutriční terapeut a specialista má za sebou anatomii i fyziologii lidského těla, dále psychologii, psychiatrii, mikrobiologii, biochemii, chemii, technologii potravin, a tak bychom mohli ve výčtu dále pokračovat.

Tyto předměty absolvuje v rámci bakalářského nebo dokonce magisterského studia a věnuje se jim velmi dopodrobna, aby poznal všechny souvislosti, které s výživou souvisejí. Nutriční terapeut se bere jako „nelékařský zdravotnický pracovník“ a může tak pracovat v nemocnici v týmu s lékařem, nebo mít vlastní ambulanci a také spolupracovat s pojišťovnou. Nutriční terapeut se také po získání příslušného titulu účastní odborných konferencí a celoživotně se vzdělává v oboru, který stále přináší nějaké nové poznatky. Součástí práce nutričního terapeuta je mnohdy i publikace odborných článků.

Nutriční terapeut vám na rozdíl od výživového poradce může pomoci v určitých mezích řešit i váš zdravotní stav jako je obezita, diabetes, hypertenze a další zdravotní problémy, a v případě potřeby vás odkáže na jiného specializovaného odborníka jako je lékař nebo psycholog. U výživového poradce je tomu trochu jinak, může se jím stát téměř každý člověk z ulice. Jelikož je výživové poradenství živnost volná, teoreticky si každý může zajít na úřad a za deset minut se stát tímto poradcem. Takový člověk však nemá v žádném případě kompetenci radit vám ohledně vašeho zdraví.

Většina výživových poradců absolvuje nějaký kurz výživy, který může mít rozsah buď v rámci dnů, nebo týdnů, ale můžete se setkat i s takovými, co si udělají víkendový kurz v rozsahu několika hodin a hned poté si otevřou vlastní poradnu a radí lidem jak zlepšit svůj zdravotní stav.

Proto raději od člověka, od kterého si necháte poradit ohledně výživy, požadujte prokázání jeho kvalifikace. Samozřejmě, existují i výživoví poradci, kteří této problematice skutečně rozumí a podají vám odbornou a fakty podloženou radu. Narazit na takového může být však velmi obtížné, jelikož dnes se to výživovými poradci jen hemží a téměř na každém rohu vám nabídnou nějakou službu či zázračné poradenství.

Při výběru se tedy zaměřte na nutriční terapeuty či specialisty, kteří výživu skutečně studují a orientují se v souvislostech lidského těla a výživy na jiné úrovni, než člověk, který absolvuje několika denní kurz. Než někomu takovému zaplatíte za jeho služby, ověřte si, zda dotyčný skutečně ví, která bije, nebo jen bezhlavě tiskne jídelníčky, které jsou navíc pro každého stejné. Každý jsme jedinečný a na každého platí něco jiného, proto nelze globálně doporučit, že něco bude fungovat na všechny. Vyhledejte takového člověka, který s vámi bude pracovat individuálně a probere s vámi všechny aspekty, které s výživou a vaší osobou souvisí a nevyhazujte peníze do vzduchu za rady pseudoodborníků.

Sandra Figalová - Nutriční terapeutka | 06.02.2018
Celý článek

Letos to dokážu! To ti říkám...

V oknech se odráží třpyt slunečních paprsků dopadajících na čerstvě napadaný sníh. Vánoce jsou za dveřmi a ta pravá sváteční pohoda pronikla do našich domovů. V hlavách nám šrotují velmi podobné myšlenky: ,,Na svátky to ještě nebudu přehánět. Občas si zacvičím, možná zaběhám, půjdu si zalyžovat a s jídlem to taky nebudu hrotit. Jsou přeci Vánoce, ne?!”

Ano! Svátky si všichni užijeme naplno a naší postavu – a zdraví – budeme řešit v lednu. Ani ten nejlepší a nejdisciplino­vanější sportovec – trenér, proti takovému postupu nic nemá. Pokud ano, kašlete na něj! :-)

Každopádně právě teď je ta pravá chvíle na to, abychom si vše dobře naplánovali a řekli si, co všechno sami pro sebe přístí rok uděláme. Čeho chceme dosáhnout, a to především po té fyzické stránce. S tím je samozřejmě spojené i naše zdraví a psychická pohoda…

Připravil jsem pro vás teď přesný návod – plán, jak na to všechno. Hold nebude prostor pro různé výmluvy a řeči…

1. Rozhodnutí

Jak se cítíte? Jste sami se sebou spokojeni? Chcete něco na sobě vylepšit? Chcete se lépe cítit? Pokud o něčem takovém uvažujete, tak skvěle! Jste rozhodnuti. Žijete totiž jenom jednou a vaše pocity jsou jedním z toho nejdůležitějšího na světě! – k této myšlence se vrátíme v dalších článcích. Ať je vám 20 nebo 60, tak si zasloužíte být spokojeni. Není to tak snad?

TENTO ROK JE TÍM VAŠÍM ROKEM S VELkÝM R!

Chci zhubnout, zbavit se tuku, zpevnit a tvarovat. Potřebuji program na zdravá záda, radu od nutričních terapeutů (už žádný samozvaný výživový poradce, který si se mnou jen hraje), tipy, jak a co cvičit – ALE – nejlépe, aby vše šlo z pohodlí domova, protože nechci do narvaných posiloven! Takže si zadejte stránku ww.90dennivyz­va.cz/vyzva-90.

Tam najdete 8 profi programů od těch nejpovolanějších z oboru, kdy máte cvičení z pohodlí domova a zaměřené na předem definované cíle. Pokud si z nich ale nevyberete, tak zvolíte program “Výzva na míru” – tady je nahráno téměř 6000 kombinací tréninkových 90denních plánů. Stačí odpovědět na pár otázek ohledně obtížnosti, zkušenostech se cvičením, jaké pomůcky chcete používat atd.

Jak vstoupíte do některé z výzev, zhlédnete průvodní video, kde zjistíte, co všechno na portálu najdete a čeho můžete denně využívat. Například “Konzulatce zdarma” tlačítko, kterým pošlete zprávu na naší centrálu, kde sedí váš osobní poradce. Ten vám se vším poradí nebo vás propojí s vaším osobním nutričním terapeutem. Necháte si poradit, jak se stravovat, vytvořit jídelní plán a v případě, kdy potřebujete nějakou alternativu rychlého jídla – najdete na portálu i Challenger – Chytré jídlo…a jdeme dál…

2. Motivace

Cvičení, pohyb a zdravá strava výrazně zlepšují kvalitu našeho života a jde v podstatě o investici do budoucnosti. Je nutné si najít tu správnou motivaci a dlouhodobě si ji udržet. I to, že nebudete zadýchaní při dobíhání tramvaje nebo při chůzi do schodů, určitě stojí za to. Budete se cítit skvěle fyzicky i psychicky. Hlavně budete mít na všechno mnohem víc energie. Blbci v práci vás už nebudou tolik rozčilovat, protože prostě budete v pohodě. Bude o vás pozitivně mluvit okolí a ohlížet se za vámi, protože spokojenost, energie a hezká postava přitahují pozornost a inspirují…Docela dobrá motivace, ale každý si najde tu svou a každé ráno si ji hezky dá před oči!!!Jasné?

3. Jak začít

Pravidelné cvičení není tak jednoduché a abyste vydrželi, chce to silnou vůli. Nesmíte ho vnímat jako povinnost, ale jako nedílnou součást svého života. Vyberte si cvičení, která vám vyhovují a budou vás bavit. Pravidelný pohyb v jakékoliv podobě se tak pro Vás stane samozřejmostí a najednou bez něho nebudete moci žít. To je také jeden z cílů…

4. Cvičení

Pokud máte tendenci cvičení stále odkládat, zkuste si na něj vyhradit čas hned ráno. Tím předejdete výmluvám na nedostatek času, únavu po práci či večerní povinnosti v domácnosti. Pokud si nevíte rady, napište nám na moje@90dennivyzva.cz a určitě najdeme způsob, jak zařadit vám vyhovující a prospívající pohyb do každodenního života.

5. Zdravá strava

Dnešní doba je příliš hektická na to, abychom všichni měli čas se 5× denně v klidu najíst. Vzrostla obliba tzv.“krabiček“, kdy si doma sami připravíte zdravou a vyváženou stravu, kterou si rozdělíte na jednotlivé porce na další den. To se ale také každému nedaří a často to řeší stravováním ve fast foodech. Pozor, tudy cesta určitě nevede! Ve snaze změnit dosavadní stravovací návyky vám mohou pomoci i doplňky stravy. Nuriční terapeuti mimo jiné doporučují např. koktejlové směsi pro přípravu nápoje, který tělu dodá vše potřebné, zejména tehdy, když nestíháte některé z jídel během dne. Tyto koktejly najdete na mnohých stránkách, ale pozorně čtěte složení. My jsme si takový jeden také vytvořili. Jednoduše jsme potřebovali mít jistotu kvality surovin do něj přidávaných a vyváženosti nutričních hodnot…Mrkněte na https://www.90dennivyzva.cz/…dyz-nestihas

6. Výsledky

Během sportu se v těle vyplavují endorfiny, které nás zbavují stresu a zlepšují náladu. Ten skvělý pocit, který se po cvičení dostaví si stále připomínejte a za splněné cíle se odměňujte, zasloužíte si to. Nečekejte na zázraky a splňte si svůj sen o ideální postavě.

Takže vše potřebné jsem shrnul. Snad jsem nikoho ničím neurazil a nasadil mnohým brouka do hlavy. Teď mě už zajíma jediné, jdeme do toho splečně? Určitě sledujte naší Facebookovou stránku Projekt 90 – 90denní výzva, kde bude mnoho příběhů, rad atd.

„Měníme životy“

Jiří Kubeš - Spoluzakladatel Projektu 90 | 21.12.2017
Celý článek
Soutez.png

Herní řád Vánoční soutěže

Herní řád Vánoční soutěže

I. Úvodní ustanovení

 1. Pořadatelem soutěže s názvem „Vánoční soutěž“ (dále jen „Soutěž“) je společnost Fitchallenge s. r. o. se sídlem Ostrov, Hlavní 961, PSČ 363 01, IČ 05172845 zapsaná v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Plzni, oddíl C, vložka 33205, provozovatel online portálu (dále jen „Pořadatel“).
 2. Pořadatel provozuje webové stránky na adrese 90dennivyzva.cz. Soutěžící se účastní soutěže na facebookových stránkách Projekt90–90denní výzva. Výherce bude vybrán odbornou porotou ve složení jednatel Martin Habart a Jiří Kubeš, a to na základě nejpřesnější odpovědi na danou otázku.
 3. Pro účely pořádání Soutěže vydává Pořadatel tento Herní řád.
 4. Soutěž není žádným způsobem provozována, sponzorována nebo spojena s Facebookem a Facebook za ni neručí. Informace poskytnuté v rámci soutěže poskytuje účastník pořadateli, nikoli Facebooku.

II. Soutěžící

 1. Poutěže se může zúčastnit fyzická osoba s trvalým pobytem v České republice, která dovršila 18let věku (dále jen „Soutěžící“). Soutěžící dále musí splňovat všechny kritéria pro používání sociální sítě Facebook uvedená na www.facebook.com.
 2. Soutěže se nemohou účastnit osoby, které jsou v pracovněprávním či jiném obdobném právním vztahu k Pořadateli.
 3. Soutěžící se může Soutěže účastnit maximálně jednou v době termínu konání Soutěže. Účast v Soutěži není zpoplatněna ani podmíněna nákupem či využitím služeb Pořadatele.
 4. Soutěžící je povinen účastnit se soutěže poctivě, zejména je povinen zodpovědět otázky vlastnoručně a osobně, přičemž použití automatizovaného (strojového) systému zodpovězení soutěžních otázek (např. prostřednictvím k tomu vhodného software) či jiným obdobným způsobem je zakázáno. Pořadatel si vyhrazuje právo vyloučit ze Soutěže Soutěžícího, u kterého zjistí nebo bude mít důvodné podezření, že nesplňuje podmínky účasti v Soutěži stanovené tímto Herním řádem, a/nebo porušuje či obchází pravidla stanovená tímto Herním řádem. Pořadatel je oprávněn bez dalšího upozornění Soutěžícího vyloučit v případě podezření Pořadatele, že takový Soutěžící dosáhl více účastí či ovlivnil výsledek v Soutěži podvodným způsobem nebo jiným jednáním v rozporu s dobrými mravy, které je způsobilé ovlivnit výsledky Soutěže, anebo totéž jinému Soutěžícímu umožnil.
 5. V případě,že Soutěžící nesplňuje podmínky tohoto článku, nemá, v případě že se stane Výhercem, nárok na převzetí Výhry, resp. na žádost Pořadatele či Spolupořadatele je povinen již předanou Výhru vrátit, resp. v takovém případě je plnění ze strany Spolupořadatele Výherci plněním bez právního titulu a stává se bezdůvodným obohacením na straně Výherce se všemi důsledky z toho vyplývajícími z příslušných právních předpisů. V takovém případě se Výhercem stává osoba určená postupem podle čl. III. odst. 5.

III. Soutěž – herní systém

 1. Soutěže se člověk zúčastní prostřednictvím facebookového příspěvku na Facebookové stránce Projekt 90 – 90denní výzva, který je dostupný na Facebook.com v době trvání Soutěže. Přidáním příspěvkem do Soutěže je Soutěžící přihlášen pro danou soutěž.
 2. Správnou odpověď Soutěžící vyjadřuje prostřednictvím komentáře pod tímto příspěvkem. Soutěžní otázku sestavuje Pořadatel, který určuje správnou odpověď, a který také odpovídá za správnost odpovědi určené jako správné podle skutečného stavu věcí a/nebo aktuálního stavu vědeckého bádání.
 3. Pořadatel vyhodnotí všechny platné soutěžní odpovědi zaslané v Době trvání Soutěže.
 4. Pořadatel bude všechny došlé platné soutěžní odpovědi obsahující správnou odpověď v rámci Doby trvání Soutěže (dále jen „Správné odpovědi“) shromažďovat v pořadí, ve kterém byly Pořadateli doručeny. Pořadatel z takto sestaveného pořadí Správných odpovědí určí Výherce. Celý proces probíhá za dohledu nejméně 2 pověřených osob, kterými jsou jednátelé psolečnosti Fitchallenge s.r.o. V případě, že Správná odpověď, která byla na výherním místě podle předchozího odstavce, byla zaslána osobou, která nesplňuje podmínky pro účast v Soutěži dle článku II. tohoto Herního řádu, stane se Výhercem ten, jehož Správná odpověď byla doručena hned po odpovědi, která byla původně označena jako výherní. Stejný postup se opakuje v případě, že takto stanovený Výherce opět nebude splňovat podmínky Soutěže.

IV. Výhry

 1. Výherce určený podle předchozího článku získá od Pořadatele výhru, která je popsána v příspěvku na Facebookovém účtu Projekt 90 – 90denní výzva. Výherce bude vyhlášen na facebookovém profilu /…90dennivyzva, kde bude uveřejněn nejpozději do 1 hodiny po uplynutí Doby trvání Soutěže v daném dni.
 2. Pořadatel kontaktuje Výherce prostřednictvím facebookového profilu Výherce, e-mailem a nebo telefonicky, pokud Soutěžící Pořadateli sdělí takové kontaktní údaje, za účelem oznámení o Výhře a současně k doplnění kontaktních údajů nutných k předání Výhry. V případě, že Výherce nebude na uvedeném telefonním čísle dostupný, zašle Pořadatel Výherci email o výhře. Pokud se Výherce Pořadateli neozve zpět (telefonicky nebo pomocí emailu) nejpozději do 3 dnů od kontaktování Pořadatelem a nepřihlásí se tak k výhře, určí Pořadatel náhradního Výherce postupem podle článku III. odst. 5. Spolupořadatel telefonním hovorem s Výhercem dohodne způsob vyplnění a doručení prohlášení Výherce, které bude obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště, prohlášení, že splňuje podmínky Soutěže podle tohoto Herního řádu, a podmínky pro realizaci Výhry a že Výhru přebírá (dále jen „Prohlášení“).
 3. K realizaci Výhry dojde na základě dohody Výherce a Spolupořadatele na určeném místě v České republice do 7 pracovních dnů ode dne, kdy bylo Spolupořadateli doručeno řádně vyplněné a podepsané Prohlášení Výherce. Dokud Výherce nedodá Spolupořadateli Prohlášení obsahující všechny náležitosti, není Spolupořadatel povinen Výhru předat. Nárok na Výhru je nepřenosný. Spolupořadatel odpovídá za realizaci Výhry, v souladu s údaji, které mu poskytl Výherce v Prohlášení. Vpřípadě, že Výherce nedoručí Spolupořadateli řádně vyplněné a podepsané Prohlášení nejpozději do 20 dnů od jeho doručení Výherci (za doručení se pro tyto účely považuje 3. den od odeslání Prohlášení Spolupořadatelem k vyplnění a podpisu na dohodnutou adresu), zaniká nárok Výherce na Výhru a bude určen náhradní výherce postupem podle článku III. odst. 5.
 4. Vypořádání případných daňových povinností souvisejících s výhrou zajistí Spolupořadatel, který je povinen toto vypořádání doložit Pořadateli a to do 10 dní od takového vypořádání.
 5. Soutěžící nemá právo požadovat jakoukoli náhradu nákladů, které vynaložil v souvislosti se svou částí v Soutěži.
 6. Pro vyloučení pochybností se uvádí, že v případě, že v rámci Soutěže nedojdou žádné Správné odpovědi, není Spolupořadatel povinen poskytovat nikomu Výhru.
 7. Soutěžící bere na vědomí, že mu účastí v Soutěži nevzniká nárok na Výhru a ani není oprávněn ji vymáhat prostřednictvím obecných soudů České republiky.

V. Společná ustanovení

 1. V případě technických či jiných problémů může být Soutěž přerušena. Pořadatel na takovou skutečnost bezodkladně vhodným způsobem upozorní na svém facebookovém profilu. V takovém případě se určení Výherce provádí mezi odpověďmi došlými Pořadateli předtím, než došlo k přerušení Soutěže.
 2. Protesty proti průběhu soutěže či rozhodnutí o Výherci či jiné protesty mohou být podávány pouze písemně, a to do 1 týdne od okamžiku vyhlášení Výherce. Protesty se podávají Pořadateli. Protest musí obsahovat popis skutečnosti, která je napadána, a stručné odůvodnění, proč je popsaná skutečnost označována za závadnou. K protestu, který nesplňuje výše popsané podmínky, nebude přihlédnuto. Protesty přezkoumává komise, v případě Pořadatele složená z právníka Pořadatele, pracovníka controllingu Pořadatele a dalšího pověřeného pracovníka Pořadatel. Do případného opačného rozhodnutí komise platí, že jsou rozhodnutí či opatření učiněná v rámci Soutěže správná.
 3. O protestu musí být rozhodnuto nejpozději do jednoho měsíce od jeho doručení. Pokud komise dojde k názoru, že Herní řád byl porušen v neprospěch Soutěžícího, komise rozhodne jménem Pořadatele o způsobu zjednání nápravy v souladu s tímto Herním řádem. Pro vyloučení pochybností se uvádí, že zjednání nápravy v žádném případě nepřesáhne částku odpovídající hodnotě jednotlivé Výhry po případném zdanění v jednom Soutěžním kole, přičemž hodnota Výhry je pro účely tohoto odstavce tohoto herního řádu určena běžnými cenami Spolupořadatele.
 4. Rozhodnutí komise je konečné.

VI. Ochrana osobních údajů

 1. Soutěžící účastí v Soutěži poskytuje Pořadateli a Spolupořadateli (dále jen Správci osobních údajů) souhlas se zpracováním osobních údajů, které má uvedeny ve svém facebookovém profilu, případně těch, které Správcům osobních údajů sdělí, a to v rozsahu, který je nezbytný k organizaci Soutěže, a to po dobu trvání Soutěže a 6 měsíců po jejím skončení. Soutěžící uděluje souhlas se zpracováním osobních údajů i pro marketingové účely a i pro zasílání obchodní sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., udělený souhlas je Soutěžící oprávněn písemně odvolat.
 2. Požádá-li soutěžící o informaci o zpracování svých osobních údajů, jsou Správci osobních údajů povinni tuto informaci bez zbytečného odkladu předat. Správci osobních údajů mají právo za poskytnutí informace požadovat přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na poskytnutí informace.
 3. Soutěžící, který zjistí nebo se domnívá, že Správci osobních údajů provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého nebo osobního života Soutěžícího nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, může (i) požádat Správce osobních údajů o vysvětlení, a (ii) požadovat, aby Správci osobních údajů odstranili takto vzniklý stav. Zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů. Je-li žádost Soutěžícího shledána oprávněnou, Správci osobních údajů odstraní neprodleně závadný stav. Nevyhoví-li Správci osobních údajů žádosti Soutěžícího, má Soutěžící právo obrátit se přímo na Úřad pro ochranu osobních údajů.
 4. Osobní údaje budou zpracovány v rozsahu, který Soutěžící případně sdělí Správcům osobních údajů.
 5. Poskytnutí osobních údajů ze strany Soutěžících je podmínkou účasti v Soutěži.

VII. Změny Herního řádu

1. Pořadatel si vyhrazuje právo na změny Herního řádu, a to vždy s účinností ke dni oznámení změny na webových stránkách Pořadatele nebo na facebookovém profilu Pořadatele, pokud Pořadatel neurčí pozdější datum.

VIII. Závěrečná ustanovení

 1. Podmínky Soutěže se řídí právem České republiky.
 2. Pořadatel soutěže neručí za jakékoliv technické problémy v souvislosti s účastí v soutěži, neručí tedy zejména za funkčnost internetu a sociální sítě Facebook.
 3. Soutěž není žádnou cestou sponzorována, potvrzená nebo spravovaná či podporovaná ani asociovaná s Facebook Inc. Odesláním formuláře bere Soutěžící na vědomí, že poskytuje informace Pořadateli a nikoliv Facebook Inc.
 4. Tento Herní řád nabývá účinnosti dnem jeho nasazení na webové stránky 90dennivyzva.cz/blog, kde je také zveřejněn.
Redakce | 09.12.2017
Celý článek
Nahoru